„Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim”

PROJEKTY 2021

„Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim”

Informacja o projekcie realizowanym w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022

Informationen über das realisierte Projekt im Rahmen des Kleinprojektefonds
Interreg Polen-Sachsen 2014-2022

Tytuł projektu: „Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim”

Projekttitel: „Wir lernen Weihnachtstradition im polnisch-sächsichen Grenzgebiet.”

Nazwa Programu: Program Współpracy Interreg Polska -Saksonia 2014-2022

Name des Programms: Kooperationsprogramm Interreg Polen-Sachsen 2014-2022

Beneficjent:  Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie (www.gok.sulikow.pl)

Projektpartner: Gemeinde Hohendubrau (www.hohendubrau.de)

Cel projektu: Celem projektu jest utrzymywanie aktywnej współpracy transgranicznej poprzez poznawanie przez mieszkańców pogranicza polsko – saksońskich tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia

Projektziel: Ziel des Projekts ist es, eine aktive grenzüberschreitende Zusammenarbeit aufrechtzuerhalten, indem die polnisch – sächsischen Grenztraditionen im Zusammenhang mit der Weihnachtsfeier kennengelernt werden

Czas trwania projektu: 15.09.2021r.-31.12.2021r.

Lauzeit des Projektes: 15.09.2021r.-31.12.2021r.

Maksymalna kwota dofinansowania z EFRR: 15.524,62 Euro (85%)

Maximal EFRE-Fördersumme: 15.524,62 Euro (85%)

Projekt „Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych   Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

Das Projekt „Wir lernen Weihnachtstradition im polnisch-sächsichen Grenzgebiet” wird aus den Mittel des Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung sowie aus den Staatsmittel im Rahmen des Kleinprojektefonds Interreg Polen-Sachsen 2014-2022 mitfinanziert.

„Poznajemy tradycje Świąteczne na pograniczu Polsko-Saksońskim”

Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie otrzymał dofinansowanie do realizacji małego projektu pod nazwą: „Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim”.

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…..a z nimi jarmarki bożonarodzeniowe, które w Polsce zyskują coraz większą popularność. Piękne dekoracje, sznury mieniących się lampek, pachnące przysmaki i jedyna w swoim rodzaju świąteczna atmosfera – któż z nas tego nie lubi? Z przyjemnością informujemy, że powracamy z tą piękną tradycją już na początku grudnia!

Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie informuje, że otrzymał dofinansowanie do realizacji małego projektu pod nazwą: „Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022 . Całkowity planowany koszt projektu wynosi 18.264,27 EUR. Przyznana kwota dofinansowania ze środków EFRR wynosi 15.524,62 EUR, a z budżetu państwa wynosi 913,21 EUR. Projekt realizowany będzie w okresie od 15 września do 31 grudnia 2021r.

Celem projektu jest utrzymywanie aktywnej współpracy transgranicznej poprzez poznawanie przez mieszkańców pogranicza polsko – saksońskich tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. W projekcie zaplanowano przeprowadzenie Jarmarku Świątecznego w Sulikowie, który odbędzie się na początku grudnia 2021r. Zaplanowano wiele atrakcji, w których uczestniczyć będą mieszkańcy gminy Sulików oraz goście z Niemiec, głównie z gminy Hohendubrau. Będą domki wystawiennicze, w których zaprezentowane zostanie rękodzieło. Zaplanowano liczne atrakcje skierowane zarówno do dorosłych uczestników imprezy, jak i dzieci. Na wynajętej scenie odbędą się występy wokalne i taneczne a także przedstawienie o tematyce świątecznej. Dla dzieci przewidziano karuzelę oraz zabawy z animatorami w stosownych przebraniach. Po sulikowskim rynku będzie przechadzał się Mikołaj rozdający gadżety świąteczne w postaci cukierków i czapek. Uczestnicy wydarzenia skosztują świątecznych potraw. Podczas Jarmarku, w budynku GOK oraz w zabytkowym domu przysłupowym „Ostry Narożnik” przeprowadzone zostaną warsztaty: plastyczne, florystyczne i rękodzielnicze. Ich motywem przewodnim będą Święta Bożego Narodzenia. Uczestnicy warsztatów, zarówno z Polski, jak i z Niemiec, wykonają kartki świąteczne, stroiki oraz ozdoby choinkowe. Chętni będą mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia ze świątecznymi gadżetami. Całość poprowadzi doświadczony konferansjer, zapowiadając ze sceny kolejne występy i działania. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie zaświecenie świątecznych lampek na choince umieszczonej na środku sulikowskiego Rynku. Miejsce Jarmarku będzie udekorowane ozdobami o świątecznym charakterze. Projekt zrealizowany zostanie w miejscu pozbawionym barier architektonicznych, co umożliwi dostęp do imprezy każdemu chętnemu, bez względu na wiek i sprawność fizyczną.