Podsumowanie projektu

Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie otrzymał dofinansowanie do realizacji małego projektu pod nazwą: „Poznajemy tradycje świąteczne   na pograniczu polsko-saksońskim”.

Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim

Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie otrzymał dofinansowanie do realizacji małego projektu pod nazwą: „Poznajemy tradycje świąteczne   na pograniczu polsko-saksońskim”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022, realizowanego w okresie od 15 września do 31 grudnia 2021r.  Całkowity planowany koszt projektu wynosi 18.264,27 EUR. Przyznana kwota dofinansowania ze środków EFRR wynosi   15.524,62 EUR, a z budżetu państwa wynosi 913,21 EUR. Partnerem w projekcie jest niemiecka gmina Hohendubrau.

Celem projektu jest utrzymywanie aktywnej współpracy transgranicznej poprzez poznawanie przez mieszkańców pogranicza polsko – saksońskich tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. W ramach projektu w dniu 05.12.2021r.  przeprowadzono Jarmark Świąteczny w Sulikowie oraz warsztaty o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. W działaniach projektowych uczestniczyli mieszkańcy gminy Sulików oraz goście z Niemiec. Na potrzeby Jarmarku wynajęto domki wystawiennicze, w których wystawcy zaprezentowali własne rękodzieło związane z Bożym Narodzeniem – stroiki, dekoracje choinkowe i inne.  Przechadzający się po  sulikowskim rynku Mikołaj rozdawał uczestnikom  świąteczne cukierki i okolicznościowe czapki, zaś animatorzy w przebraniach elfów organizowali czas dzieciom polskim i niemieckim.  Na pięknie udekorowanej  scenie kolędy i piosenki świąteczne wykonywali  wokaliści i zespoły, wystąpiła też  grupa taneczna Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie. Przedstawienie o tematyce świątecznej, zabawy przeprowadzone aktorów w bajkowych przebraniach a także karuzela wolnobieżna cieszyły się dużym zainteresowaniem małych uczestników Jarmarku. Goście imprezy mogli skosztować świątecznych potraw serwowanych w rozstawionych na Rynku  namiotach.  W budynku GOK oraz w zabytkowym domu przysłupowym „Ostry Narożnik”, pięknie przystrojonych na tę okoliczność, przeprowadzono warsztaty plastyczne, florystyczne i rękodzielnicze, które cieszyły się nadspodziewanym zainteresowaniem. Uczestnicy warsztatów pod okiem doświadczonych instruktorów wykonywali pięknie prace plastyczne, stroiki i ozdoby choinkowe, które ozdobią ich domy w świątecznym czasie. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, dzięki której chętni robili zabawne zdjęcia z motywami świątecznymi. Imprezę  poprowadził doświadczony konferansjer a o świąteczny nastrój pomiędzy kolejnymi występami zadbał DJ prezentujący świąteczne nagrania. Kulminacyjnym punktem Jarmarku było zaświecenie świątecznych lampek na choince umieszczonej w centralnym punkcie sulikowskiego Rynku oraz iluminacji świetlnych zdobiących miejsce imprezy.  Działania projektowe przeprowadzono w miejscu pozbawionym barier architektonicznych, zapewniając tym i dostęp do imprezy każdemu chętnemu, bez względu na wiek i sprawność fizyczną.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Projekt „Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych   Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

Das Projekt „Wir lernen Weihnachtstradition im polnisch-sächsichen Grenzgebiet” wird aus den Mittel des Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung sowie aus den Staatsmittel im Rahmen des Kleinprojektefonds Interreg Polen-Sachsen 2014-2022 mitfinanziert.