„Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy”

Tak pisał o „żołnierzach wyklętych” wielki Zbigniew Herbert.

W piątek, 24 marca w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie przy licznie zgromadzonej publiczności  odbyła się inscenizacja artystyczno-historyczna poświęcona ludziom i zdarzeniom, które przez kolejne dekady były przemilczane.

W inscenizacji zobaczyliśmy dwie kreacje, z dominującą rolą kobiecą. W rolę Hanki brawurowo wcieliła się Małgorzata Zagrodzka. Czarny charakter odegrał natomiast Piotr Kucznir. Aby odtworzyć tamten klimat inscenizacja była odegrana na proscenium, w bezpośrednim kontakcie z widownią. Główna bohaterka na oczach widzów toczy ze sobą nierówną walkę. Poza paraliżującym strachem o własne życie, odczuwa nieuchronny koniec walki o losy Polski. Poszczególne sceny przeplatają się z archiwalnymi projekcjami filmowymi. Powracają w nich bohaterowie zbrojnego oporu przeciw sowietyzacji Polski. Wśród nich ci, o których pamięć już udało się przywrócić (Pilecki, Szendzielarz, Kuraś, Siedzikówna) oraz ci, którzy o tę pamięć wciąż wołają.

Ważnym elementem  inscenizacji  jest muzyka, która podkreśliła tragizm tamtych czasów. Widowisko historyczne „Ponieważ żyli prawem wilka…”  dostarczyło wielu wzruszeń, były to niezapomniane chwile…