Nasz nowy projekt „Przy sulikowskiej choince. Tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim”
Przy sulikowskiej choince. Tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim
Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie informuje, że otrzymał dofinansowanie do realizacji małego projektu pod nazwą: „Przy sulikowskiej choince. Tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022. Całkowity planowany koszt projektu wynosi 17.907,22 EUR. Przyznana kwota dofinansowania ze środków EFRR wynosi 15.221,13 EUR a z budżetu państwa wynosi 895,36 euro. Projekt realizowany jest w okresie od 28.09.2019r. do 28.01.2020r. Partnerem w projekcie ze strony niemieckiej jest Gmina Hohendubrau.
Celem projektu jest pogłębianie nawiązanej współpracy transgranicznej poprzez umożliwienie mieszkańcom wspólnych spotkań i poznawania tradycji świątecznych kultywowanych na pograniczu polsko-saksońskim W projekcie na grudzień 2019r. zaplanowano Jarmark Świąteczny na sulikowskim rynku. W centralnym miejscu ustawiona będzie wysoka choinka, której dekoracja świetlna zostanie włączona wspólnie przez przedstawicieli z Polski i Niemiec. Świąteczny nastrój zapewnią iluminacje świetlne zdobiące Rynek. Dekoracje te mieszkańcy Sulikowa obejrzą nie tylko podczas Jarmarku Świątecznego, ale będą one zdobiły Rynek i później. W świątecznej atmosferze, na scenie odbędą się występy taneczne, wokalno-muzyczne i przedstawienie teatralne. Wystąpią muzycy z Niemiec z utworami świątecznymi na instrumentach dętych. Pomiędzy kolejnymi występami DJ zaprezentuje ze sceny kolędy i pastorałki. Podczas Jarmarku w wynajętych domkach wystawienniczych lokalni wystawcy, a także goście z Niemiec zaprezentują wyroby rękodzielnicze i ozdoby świąteczne. Zabawę dzieciom zorganizują animatorzy w świątecznych kostiumach: Królowa Śniegu oraz Mikołaj. Będzie malowanie buziek, tworzenie postaci z balonów, konkursy na wesoło, zabawy, wspólne tańce. Dla najmłodszych udostępniona zostanie karuzela wolnobieżna. Wśród uczestników przechadzać się będzie Mikołaj rozdający gadżety promujące projekt, którymi są czapki Mikołaja oraz cukierki odpowiednio oznakowane. Atrakcja to również fotobudka umożliwiająca wykonanie zabawnych fotografii z motywem świątecznym. Całość poprowadzi doświadczony konferansjer, ze sceny zapowiadający kolejne występy. Równolegle, niezależnie od trwającego Jarmarku, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i w domu przysłupowym Ostry Narożnik odbędą się warsztaty rękodzielnicze, florystyczne, plastyczne i zdobienia pierników. W warsztatach udział wezmą mieszkańcy gminy Sulików oraz goście z Niemiec. Zaplanowano wykonanie ozdób świątecznych charakterystycznych dla obszarów z obu stron granicy, wieńców bożonarodzeniowych, powstaną też prace plastyczne o tematyce świątecznej. Polscy uczestnicy warsztatów wykonają ozdoby typowe dla tradycji niemieckich i odwrotnie. Wszystkim uczestnikom Jarmarku umożliwi się skosztowanie rozgrzewającej polskiej zupy, a także tradycyjnych niemieckich kiełbasek. Imprezę zwieńczy występ wokalny zespołu muzycznego w repertuarze świątecznym. Łącznie zaplanowano udział 110 osób z Polski oraz 90 osób z Niemiec, z czego w 4 warsztatach weźmie udział łącznie 40 Polaków i 40 Niemców. Projekt promować będą banery rozwieszone w miejscu działań projektowych, a także plakaty umieszczone na terenie powiatu zgorzeleckiego. Miejsce imprezy, pozbawione barier architektonicznych, zapewnia dostęp do niej każdemu chętnemu, bez względu na wiek i sprawność fizyczną.
——————————————————————————————————————————————————————–
Projekt „Przy sulikowskiej choince. Tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.
Das Projekt „Sulikower Tannenbaum. Weihnachtstradition im Polnisch-Sächsichen Grenzgebiet” wird aus den Mittel des Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung sowie aus den Staatsmittel im Rahmen des Kleinprojektefonds Interreg Polen-Sachsen 2014-2022 mitfinanziert.