Wycieczka do Lafarge

Gminny Ośrodek Kultury był inicjatorem wycieczki do kopalni bazaltu (Lafarge Holcim- Sulików), która odbyła się dnia 12 maja 2016r. Uczniowie klas młodszych wraz z instruktorem GOK p. Mateuszem Krzemińskim  wyruszyli rano w stronę kopalni.

Na początku pobytu  sztygarzy – pan Krzysztof i pani Natalia zaprezentowali film  o kopalni bazaltu w Sulikowie, który można również obejrzeć  pod podanym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=zWcI84cy3no. Opowiadając o tajnikach pracy w kopalni zwrócili szczególną uwagę na konieczność stosowania zasad bezpieczeństwa zarówno  podczas wycieczki w terenie, jak i na co dzień. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak wydobywa się  oraz przetwarza bazalt.

Po części teoretycznej uczestnicy wycieczki otrzymali kaski i kamizelki odblaskowe, po czym  pod opieką sztygarów przeszli na  taras widokowy – miejsce , z którego roztacza się widok na  całą kopalnię, skąd  obserwowali pracę koparek oraz kruszarek. Mieli okazję  z bliska poznać park maszynowy kopalni. Piękny widok na górę Landeskrone po niemieckiej stronie  oraz wiosenne pola rzepaku kontrastowały z „kamienną kopalnią”.

Na koniec wycieczki dzieci zostały  obdarowane  kaskami  rowerowymi oraz odblaskowymi kamizelkami- z radą „pamiętaj aby zawsze na rowerze mieć ze sobą nasze prezenty, bo gdy  jesteś widoczny- jesteś bezpieczny!!!”

Był to prezent od  Sulikowskiego Kamieniołomu (Lafarge Holcim- Sulików), za który dzieci radośnie podziękowały.

Serdeczne podziękowania za umożliwienie pełnej wrażeń wizyty kierujemy do wszystkich pracowników zakładu a w szczególności do Pana Pawła Putyry, dzięki któremu wycieczka doszła do skutku.

E.Ł- C

fot. M.K.